Tenis Topu Nedir

Tenis Topu Nedir

Rakipli sporları oluşturan en büyük etken materyalleridir. Eğlenceli ve rekabetli olan tenisi oluşturan faktörler ise tenis topu ve tenis raketidir. Tenis topları rakiplerin birbiriyle uyum sağlamasını ve vuruşun olmasını sağlamaktadır. Tenis topları aynı gibi gözüksede farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler ise profesyonel, championship, hobi, antreman ve çocuk tenis toplarıdır. Tenis toplarının kullanım ömürleri oldukça azdır. 

Özellikle profesyonel tenis maçlarında 9 oyunda bir toplar değiştirilmektedir. Toplar basınç kutularından çıkarıldıktan iki hafta sonra kullanılmaz hale gelmektedir. Ayrıca tenis topları basınçlı ve basınçsız olarak ikiye ayrılmaktadır.

Basınçlı Tenis Topları; Tenis dünyasında en fazla kullanılan tenis topu türünden birisi ise basınçlı tenis toplarıdır. Büyük turnuvalarda ve profesyonel tenis maçlarında da sıklıkla kullanılan top türündendir. İçerisinde barındırdığı basınç sayesinde spin, hız ve zıplama kabiliyetleri oldukça yüksektir. 

Basınçsız Tenis Topları; Sert yapıya sahip olan basınçsız tenis toplarının içinde hava bulunmamaktadır. Basınçlı tenis toplarına oranla kabiliyetleri daha azdır. Belirli bir süre kullanıldıktan sonra tüylerinde ve ağırlığında azalma olmaktadır. 

Tenis Topu Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 

Tenise yeni başlayan oyuncular tenis materyallerinin seçimi hakkında pek çok soru sormaktadır. Bunların başında ise tenis topu seçimi nasıl olduğu sorusu almaktadır. Tenis topunu almak isteyen kişiler yaşlarına ve amaçlarına göre seçim yapmalılardır. Eğer hobi amaçlı tenis sporunu yapmak istiyorsanız hobi tenis toplarını tercih ediniz. 

Fakat tenis alanında gelişmek istiyorsanız antreman tenis toplarını tercih edebilirsiniz. Çocuklar ve yeni başlayanlar için tenis topları özellikleri ve renkleri ayrı olmaktadır. Bunlar başlangıç seviyesinde olan oyuncular için pratikliği sağlamaktadır. Geniş tenis topları oyuncunun yaşına ve seviyesine göre renklere ayrılmaktadır. Bu renk ve seviyeler ise şu şekildedir;

  • Kırmızı Tenis Topu; Yeni tenis oyuncuları için üretilmektedir. Aynı zamanda 8 yaş ve altı çocuklar için uygun tenis topu türüdür. Klasik tenis toplarına oranla %75 daha az sıçrayan kırmızı tenis topunun basıncı düşüktür.
  • Turuncu Tenis Topu; 9 ile 10 yaş arasındaki çocuklar için uygundur. Başlangıç seviyesinde olanlar içinde uygundur. Klasik toplara oranla %50 daha az sıçrar. 
  • Yeşil Tenis Topu; Genç oyuncular için ideal tenis toplarındandır. 10 yaş üstü çocuklar içinde uygun olan yeşil tenis topu normal tenis toplarından %25 daha az sıçrar. 
Spor