Tenis Sporunda Tarihsel Gelişim Nasıl İlerlemiştir

Tenis Sporunda Tarihsel Gelişim Nasıl İlerlemiştir

Tenis sporu tüm dünyaya maçları, turnuvaları ve olimpiyatları gerçekleştirilmekte olan global bir spor dalıdır. Tenis sporunun kökeni tam olarak bilinmez. Her kaynak tenis sporu için farklı bir köken ve farklı bir yer olduğunu belirtir. Tenis sporu ile ilgili asıllı olan kaynaklarda tenisin Fransa’ya dayanak olduğu bilinmektedir. Bir diğer asıllı olan kaynağa göre ise tenis, Meksika’da Toltec yerlileri tarafından oynandığı bilinmektedir. Tenis sporu, tenis ismini almadan önce “Avuç İçi Oyunu” olarak nitelendirilen bir spor dalı idi. Halktan insanlar, Fransa’da soylu bireyler veya kralların önünde tenis oynuyordu. Çıplak el ile veya bir eldiven yardımı ile bugünkü tenis oyununu gerçekleştiriyorlardı. Tenis sporu daha sonralarda halktan halka yayılması ile tüm dünyaya yayılmış olan bir spor dalıdır.

Tenis Raketinde Yapılan Tercih Nasıl Olmalıdır?

Tenis sporunda kullanılan raket, tenis sporu için temel bir öge ve ekipman konumundadır. Teniste kullanılacak olan raketlerin tercih edilmesi kişiden kişiye veya tenis oyuncusundan diğer tenis oyuncusuna göre değişkenlik gösterir. Tenis raketi tercih edilirken önce birey kendi tenis bilgilerine karar vermeli ve kendince kendisini bilmelidir. Tenis raketinin malzemeleri ve ögeleri olan kordaj sıklığı, tenis kafası ve tenis kafasının büyüklüğü, raketin ağırlığı, raketin uzunluğu çok önemlidir. Raket tercih edilirken bireyin tenis bilgisi ve fiziği çok önemlidir. Tenis sporu fiziksel alana sahip olan bir spordur. Tenis sporunun yapılabilmesi için fiziğin de gelişmiş veya iyi durumda olması gerekir. Bir tenis oyuncusu raket sahibi olacağı zamanda raket unsurlarına dikkat etmelidir. Tenisi oynayacak olan kişinin fiziği, kilosu, boyu, tenis bilgisi veya tenis geçmişi göz önünde tutulması gerekir.

Teniste Raket Gribinin Kullanılmasının Oyuncu İçin Avantajları Nelerdir?

Tenis raketlerine grip sarmak ya da grip malzemesini kullanmak raket için ekstra bir konfor oluşturacak unsurdur. Raketlere grip sarmak, tenisi oynayacak kişi için raketi tutuşunda ekstra bir konfor ve güven sağlar. Grip rakete sarıldığı zaman uzun süreli kullanılmaması gerekir. Sarılmış olan griplerin sık sık, belirli zaman aralığında değiştirilmesi gerekir. Gripler, ana gribin üzerine sarılmış olan malzemelerdendir.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor