Tenis Raketi Ve Kordajla Alakalı Önemli Detaylar

Tenis Raketi Ve Kordajla Alakalı Önemli Detaylar

Günlük yaşantımızda daha kaliteli zaman geçirmek ve sağlığımızı korumak için yaptığımız sporun önemi kadar kullanacağımız ekipmanların da önemi büyüktür. Tenis sporunda sporcunun daha konforlu olması ve performansını üst düzeylere çıkartmak için ekipmanların doğru seçilmesi oldukça önemlidir. Tenis sporunda raketin kalitesi ve oyun stiline göre yapılacak seçim sporda başarıyı getirecektir. Tenis raketi seçerken dikkat edilecek noktalar; raketin kafa büyüklüğü, ağırlığı, denge noktası, kordaj sıklığı ve grip ölçüsüdür. Tenis raketinin kordajları; tenis raketinde yer alan dikey ve yatay tellerin sıklığı anlatan bir terimdir. Raketlerde kordaj esnekliği-sıkılığı oldukça önemlidir. Topa sert-yumuşak vurulması sporcunun stiline göre uygun seçilmesi gerekmektedir. Tenis raketinin kordajları; doğal bağırsak, multiflament kordaj, monoflament polyester kordaj, sentetik kordajlar ve hibrid kordajlar gibi çeşitleriyle üretimi yapılmaktadır.

  • Doğal bağırsak kordaji; doğal inek bağırsağından komplike bir üretim aşaması sonucunda üretilmektedir. Doğal bağırsakların özelliği ise elastikiyet, tansiyon tutma ve canlılık vermesidir. Maliyeti oldukça yüksektir. Diğer kordajlara göre daha pahalıdır. Doğal bağırsak kordajları daha elastik olduğundan kolu yormaz sporcuya daha konfor sunmaktadır.
  • Multiflament kordajlar; tenis raketinde birçok ince flamentin iç kordaj malzemesi etrafında belirli bir düzenle ve belirli bir dayanıklı kaplama ile sarılarak elde edilen kordaj türüdür. Yüksek elastikiyet sağladığından sporcuya rahatlık sunmaktadır. Monoflament, polyester kordaj; polyester kordajların yapımı oldukça basittir. Bu kordajlar sadece polyester fiber ve ince bir kaplama ile üretilmektedir.
  • Sentetik kordajlar; en sık ve en uygun fiyatlı kordajlardır. Tek bir içyapı ve etrafındaki birkaç dayanıklı kaplamadan oluşurlar. Naylon dinamik özelliği olduğundan iyi bir kullanım imkanı tanır.
  • Hibrid kordajlar; ana ve çapraz olmak üzere iki farklı kordajdan oluşur. Genel olarak raketlerin ana kordaji daha fazla hareket etmesi ve çapraz kordajların da testere etkisi ile ana kordaji kesmesidir. Bu sebeple hibrid kordajlarda dayanıklı kordaj daha çok ana kordaja çekilir.

Tenis sporu için sporcunun kendi fiziksel özellikleri ve kendi oyun stilini göz önünde bulundurarak ekipman tercihlerini doğru yapması hem sağlık hem de konfor açısından başarıyı daha da yakın hale getirmektedir.

Spor