Mutfaklarda Endüstriyel Ekipman Kullanımı

Mutfaklarda Endüstriyel Ekipman Kullanımı

Büyük mutfaklara sahip ticari mekanlarda endüstriyel ekipmanların kullanımı sıklıkla yapılmaktadır. Klasik mutfak malzemelerinin aksine bu tür sanayi tipi ekipmanların neden tercih edildiği ve neden bu kadar yüksek bir maliyete girildiği merak edilmiştir. Restoran, cafe, yemekhane, lokanta ve çeşitli gıda endüstrilerde bu ürünler olmazsa olmazdır. Sağladığı faydalar ve genel özellikleri hakkında bilinmesi gerekenleri yazımda bulabilirsiniz.

Hızlı Yemek Endüstriyel Mutfaklarda Olur?

Ticari restoran ve gıda işletmelerinde hızlı yemek önceliktir. Endüstriyel fırınlar, endüstriyel ızgaralar, haşlama kazanları, fritöz, kuzine, ocaklar ve pişirme ekipmanları bu gruba girmektedir. Şayet bu ekipmanların performansı düşük olursa işletmede ciddi sorunlar yaşanır. Hem yüksek çalışma kapasitesi bulunması, hem dayanıklılığı tercih edilmesinde önemli faktörlerdir. Bu tür ekipmanlar için sanayi tipi elektrik akım tesisatı da gerekmektedir.

Endüstriyel Hazırlık Ekipmanları

Pişirme grubunun haricinde hazırlık üniteleri ve sunumluklar içinde endüstriyel mutfak malzemeleri kullanılmaktadır. Paslanmaz krom tezgahları bunlara örnek gösterebiliriz. Evyeli ve dolaplı modelleride bulunan bu ürünler de gerekli hazırlık oldukça kolay ve seri şekilde yapılabilmektedir. Hijyen açısından da son derece kullanıma müsait olan bu ekipmanlar hem sıfır ürün olarak hemde ikinci el olarak daima ilgi görmektedir.

Endüstriyel Soğutucular

Ev tipi soğutucuların hem iç kapasitesi ufak olup hemde dayanıklılığı endüstriyel dolaplara göre düşüktür. Restoranlarda çiğ ve donuk gıda için bu dolaplar tercih edilirken, pastane ve cafe gibi işletmelerde yaş pasta ve donuk pasta ile birlikte çeşitli tatlı grupları muhafaza edilir. Farklı soğutma derecelerinde farklı gıda ve içecek türlerine göre soğutma sistemleri bulunmaktadır. Ayrıca buz makineleri ve soğuk hava depolarıda bu ürün grubuna girmektedir.

2.El Endüstriyel Mutfak Malzemeleri

Sıfır ekipmanlar olarak endüstriyel sanayi tip malzemeler oldukça yüksek rakamlarda alıcı bulmaktadır. Ürünlerin özel imalat olması, ömürlük kullanım sağlanması, paslanmaz özellikleri ve yüksek kapasite çalışması fiyatları yükseltmektedir. Bu nedenle bir çok yeni girişimci ikinci el endüstriyel mutfak malzemeleri alımına da yönelmektedir. Bu tarz ekipmanlar gerekli bakım onarımları yapıldıktan sonda gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

2.El sanayi tipi mutfak ekipmanları satan bir çok kişiyi çeşitli ilan sitelerinden bulabilirsiniz. Ayrıca sadece bu amaçla ikinci elde alım ve satım yapan özel şirketler ve firmalarda bulunmaktadır. İhtiyacınıza en uygun malzemeyi ve mutfak ekipmanlarını kolayca temin edebilirsiniz.

 

Genel Kültür