Küt Burunlu Ayakkabılar Daha Mı Maskülen

Küt Burunlu Ayakkabılar Daha Mı Maskülen

Küt Burunlu Ayakkabılar Daha Mı Maskülen?

Zaman geçtikçe moda denilen kavramın inanılmaz bir hızla değiştiğini ve dönüştüğünü görmekteyiz. Yıllar önce üretimi durmuş birçok materyalin günümüzde popülerleşmesi artık şaşırılacak bir durum olarak değerlendirilmiyor. Bilindiği üzere retro görünümlerin zamanla evrilmesi oldukça moda bulunuyor. Diğer taraftan retronun retro olmaktan çıkıyor olması da ayrıca dikkat çekiyor. Bu noktada en çok dikkat çeken ayakkabı modelleri arasında küt burunlu modeller yer alıyor. Küt burunlu modeller pek çok kimse tarafından ön yargı ile karşılansa da seveni de bir o kadar fazla görülüyor. Genel kanıya göre bu modellerin daha maskülen bir tavrı vurguluyor olduğu düşünülüyor. Ancak yaş ortalaması arttıkça fikirlerin daha da yumuşadığını görmekteyiz. Nitekim erkek ev terliği için dahi küt burunlu modellerin üretimi olduğunu ifade etmek gerekir.

Küt burunlu ayakkabıların yanı sıra terlik modellerinin de daha fazla görülmeye başlaması dikkat çekmektedir. Aslında 90’lı yıllara gidecek olursak bu modellerin sıklıkla tercih edildiğini görmekteyiz. O dönemki kullanıma bakıldığında genel olarak şık görünümler için küt burunlu ayakkabı ve terlik modelleri tercih edilmekteydi. Bu kullanım kadın terlik modelleri için de geçerli bir durumdu. Küt burunlu bu modellerin kısa topuklarla tercih edilmesi adeta bir kural gibiydi. Ancak zaman içinde çok fazla değer görmemiş ve piyasadan silinmiştir. Kısa süre önce tekrar geri dönen bu modellerin kullanımı ile ilgili olarak pek çok farklı detay dikkat çekmektedir. Daha önce de olduğu gibi kısa topukların tercih edildiği bu modellerde neon renklerin kullanımı, bu modeli daha da günlük ve hatta teenage hale getirmiştir. Özellikle kot pantolonlar ile kombinlenen bu modeller pek çok kişi tarafından rahat olarak da tanımlanıyor.

Küt burunlu olması sebebiyle ayak parmaklarının rahatça konumlandığı bu modellerle ilgili olarak büyük global markaların ürettiği pek çok farklı örnek vardır. Söz konusu önyargıların aksine maskülen havanın dışında daha feminen bir görünüm yakalanması için önemli bir parça olarak değerlendirilmektedir. Gerek kış dönemi bot çizme kategorisi ve gerekse de şık fileli ökçeli görünümler popülerdir. Muya ülkemizde kendi alanında başarılı bir marka olarak tanınmaktadır.

Moda ve Yaşam