Küçücük Bedeniyle Herkesi Büyüleyen Pomeranian Boo Köpeği

Küçücük Bedeniyle Herkesi Büyüleyen Pomeranian Boo Köpeği

Yaygın olarak Wolfspitz ya da Spitz tipi olarak bilinirler ki bu Almanca da sivri nokta anlamına gelmektedir. Pomeranianlar bu köpeklerin birleşimi ile üremiştir. Adını Almanya ve Polonya sınırları içinde kalan, Baltık denizi kıyısındaki Pomeranya bölgesinden almaktadır. 1912 yılında Titanic’ten sağ kurtulan sadece üç köpekten ikisi Pomeranian Boo olması bunu duyanları kendisine daha da hayran bırakmaktadır.

Tüyleri Gibi Kendi De Pamuk Olan Pomeranian Boo

Pomeranianlar genellikle ortalama boyutlarını 10 aylıkken tamamlamaktadırlar. Pomeranian Boo, boyut olarak en fazla 30 cm yüksekliğe ve 3 kilogramlık bir ağırlığa ulaşabilmektedir. Kabarık çift katmanlı tüyleri, her daim dik duran kulakları ve minicik gövdeleri ile hemen tanınmaktadırlar. Yumuşak tüylü kabarık kuyrukları vardır. Boyun bölgesindeki tüyleri vücudunun geri kalanındaki tüylere göre daha kabarıktır. Bu boyun kürkü memleketi olan Almanya’nın soğuk kışlarında üşümesine engel olmaktadır. Bu minik köpek türünü pek çok farklı rengi vardır. En yaygını ve tanınanı kızıl veya turuncumsudur ama siyah veya beyaz renklerde olan pomeranianlar da vardır.

Karakterleri ise genellikle canlı ve arkadaş canlısı köpeklerdir. Sık sık boyutlarının bilincinde olmadan kendilerinden çok daha büyük köpeklere büyüklenmeye çalışırlar veya sürekli havlarlar. Aktif köpekler olduklarından dolayı günlük egzersiz ihtiyacı duyarlar. Yaşlandıkça biraz daha ağırbaşlı olurlar ve kucağınızdan inmek istemeyebilirler. Bakımı zor olmasa da biraz yemek seçiciliği sahibini zorlayabilmektedir. En çok bakım gerektiren kısım tüyleridir. Çift katmanlı olan tüylerini iki kez bakım (tarama) gerektirmektedir. Hatta tüy dökme dönemlerinde günlük fırçalama gerekli olabilmektedir. Küçük olmalarına rağmen Pomeranianlar düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar. Oldukça zekidirler ve numaralar öğrenip yapmaktan keyif duyarlar. Bu cins için sık banyo tavsiye edilmemektedir çünkü tüyleri ve derileri için sorun oluşturabilmektedir. Bu nedenle sadece ihtiyaç duyulduğunda banyo yaptırılması önerilmektedir.

Pomeranian Boo’nun Değeri

Pomeranian Boo gibi cins bir köpek sahiplendirme düşüncesi olanlar, bu köpek ırkına hayran kalan alıcıları yanından hiç ayırmak istemeyeceklerdir. İlanlarda 1500 ila 2000 TL fiyatlar görülmekle beraber resmi, aşılı, karneli, kayıtlı ve eğitimli cins köpeklerin satış fiyatları daha da yüksek olabilmektedir.

 

Genel Kültür