Jim Cramer: Bu dönemde hisse satmak yanlış tercih

Jim Cramer: Bu dönemde hisse satmak yanlış tercih

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

CNBC’nin ünlü borsa uzmanı Jim Cramer Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranını değiştirmeme kararına tepki olarak hisse senetlerini boşaltmanın bir hata olduğunu söyledi.

Cramer açıklamasında ABD’deki ekonomik toparlanmayı desteklemek için enflasyon yakın vadede yükselmesine rağmen kısa vadeli borçlanma oranlarını düşük tutma hedefini sürdüren FED Başkanı Jerome Powell’ın kararlarını savundu.

FED, korona virüs salgınına tepki olarak geçen yıl görülmemiş ölçekte sıfıra yakın faiz indirime gitti. Şimdiyse birçok piyasa gözlemcisi, ekonominin toparlanmasının ardından FED’in bir sonraki hamlesini tahmin etmeye çalışıyor.

Kovid-19’un yayılmasını yavaşlatmak için yürürlüğe konan kısıtlamalar geçtiğimiz yıl küresel ekonomiyi altüst etmişti. ABD’de ise işsizlik oranı çift haneli aralıklara ulaşmıştı. Ülkedeki işsizlik oranı Şubat ayı itibarıyla %6,2’ye geriledi ve Powell FED’in işgücü piyasasına toparlanması için alan açmaya öncelik vereceklerini söyledi.

Cramer, düşük faizli bir ortamın hisse senetleri için iyi olmakla birlikte, tüm hisse senetlerinin eşit yaratılmadığını da açıklamasına ekledi.

Borsa uzmanı, faiz oranlarının düşük olduğu ortamda sanayi işletmelerinin kazananlar olduğunu, özellikle de gelecekteki kazanç beklentileriyle ticaret yapan teknoloji alanındaki hisselerinse darbe alacağını zira enflasyonun değerleri eritmesi halinde daha sonraki kârların o kadar cazip görünmeyeceğini açıkladı.

FED, ABD gayrisafi yurt içi hasıla öngörülerine ilişkin Aralık ayında yaptığı %4,2’lik tahmini bu yıl %6,5 oranına çıkardı. Cramer, ABD ekonomisi yeniden açıldıkça ve daha fazla tüketicinin evlerinin dışına çıkabildiği bir ortam oluştukça, seyahat gibi döngüsel ekonomiden yararlanacak şirketlerin büyük fayda sağlayacağını söyledi.

 

 

 

 

Kaynak: nehaberi.com

Ekonomi