Green Card Amerikan Vatandaşlığı İçin Yeterli Mi?

Green Card Amerikan Vatandaşlığı İçin Yeterli Mi?

Green Card Amerikan Vatandaşlığı İçin Yeterli Mi?

Green card Amerika’da yaşayıp ve Amerikan vatandaşı ile evlenmesi ile veya çekiliş ile Amerika’ya gelen kişilere verilen ve süresiz oturum izni ve çalışma izni veren belgeye green card adı verilir. Belgenin yeşil renginden dolayı adına green card denmiştir. Sadece çekiliş veya evlilik yoluyla olmayıp mülteci, yatırım ile veya bir alanda dünya çapında başarı gösteren kişilere verilmektedir. İşin özü söylenirse Amerika’nın dünyada başarılı insanları kendi ülkesine çekmek ve dünya çapında olan teknolojik gelişmeleri kendi ülkesin olmasını sağlaması ve gelişmişlik seviyesini en üst düzeye taşımak istemektedir.

Bu bağlamda bakıldığında Amerika da yaşamak ve oranın imkanlarından faydalanmak isteyen kişiler kişisel gelişim alanında önemli adımlar atması gerekmektedir. İnsanlar çoğu zaman green card türkiye hayalini kurmaktadır. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Sebeplerin en önemlisi dünyanın en gelişmiş ülkesinde yaşamak ve en özgür bir yaşantı sürerek hayatlarını devam ettirmektir. Amerikan hükümeti green card yoluyla vatandaşlık verirken belirli şartlar sunmaktadır. 5 yılın en az 36 ayını Amerika da geçirmek ve hiçbir suça karışmış olmamaktır.

Green Card Yoluyla Amerikan Vatandaşlığı

Amerikan vatandaşı olmak için belirli şartlar vardır. Bu şartlar incelendiğinde Amerika da kırsal kesimde bir yere 500 bin dolar yatırım ve bununla birlikte en az 10 kişiye istihdam sağlamak şartı da vardır. Şehir merkezine ise 1 milyon dolar yatırım ile en az 15 kişiye istihdam sağlamaktır. Diğer bir yol ise mülteci olarak Amerika da kalınabilir ve  5 yılın sonunda Amerikan vatandaşı olunabilir. Tabii ki mülteci olarak kalmak için Amerikan hükümetinin belirli koşulları vardır.

 Ülkesinde zulüm gören veya savaş olan, toplu bir şekilde soykırıma uğrayan kişilere mülteci statüsü altında green card verilebilir.  Diğer bilinen ve adının da oradan duyulduğu çekiliş ile olan green card sistemi ile Amerika’ya gelinebilir.

Green Card ile Amerikan Vatandaşlığı

Genel itibariyle bakıldığında Amerikan vatandaşlığı yolu green card üzerinden geçmektedir. Çünkü Amerikan hükümeti göçmenlere önce green card vermiş ve belirli kriterleri karşılayan kişilere vatandaşlık verilebilmektedir. Green card üzerinden geçmeyen bir yol bulunmaktadır. O da ise kişi Amerika da doğmuş ise ne olursa olsun hatta annesi yasadışı yollarla Amerika’ya girmiş olsa bile doğan çocuk otomatikman Amerikan vatandaşı olmaya hak kazanmış oluyor. Çocuğun vatandaş olması ile aile fertlerine de ileri ki zamanlarda vatandaşlık verilme durumu olabilmektedir.

Bu yüzden Türkiye’de ünlüler veya zenginler çocuklarının Amerikan vatandaşı olması için doğum yapacak kişilerin doğuma yakın zamanda Amerika’ya giderek orda doğum yapması ve çocuğun sayede vatandaşlık almak için yapılmıştı. Fakat son zamanlarda bunun artmasıyla artık Amerikan hükümeti yeni önlem alarak doğuma yakın insanlara vize verilmesini yasaklamıştır. Bununla birlikte sürekli göçü önlemek istemiştir.

Kaynak : https://www.greencardtürkiye.com

Genel Kültür