Dört büyüklerde yapılandırma heyecanı

Dört büyüklerde yapılandırma heyecanı

Türkiye’de futbol kulüplerinin finansal borçlarının çevrimi için bir süredir gündemde olan yeniden yapılandırma anlaşması için Türkiye Bankalar Birliği ve dört büyükler bir araya geliyor.

Saat 16’da Denizbank Genel Müdürlüğü’nde yapılacak toplantıda daha önce imzalanan ve Fenerbahçe’nin (#FENER) katılmadığı yeniden yapılandırma anlaşmasının revize edilmesi öngörülüyor.

Buna göre daha önce imzalanan 2 yılı anapara ödemesiz ve 5 senelik olan anlaşma, 9 yıl olarak revize edilecek. 7+2 yıl olarak imzalanacak anlaşmaya göre kulüpler 2 yıl boyunca anapara ödemesi yapmayacak. Anapara ödemesi 3. yıldan itibaren başlayacak. Faiz seviyelerinin de piyasa ortalamalarının altında olması öngörülüyor.

10+2 YIL VADE DE GÜNDEMDE

Eylül ayı başında kulüplerin bankalarla görüşmelerinde yine sona gelindiği bilgisi basına yansımış, o dönemde 10+2 yıllık vade üzerinde anlaşmaya yakın olunduğu belirtilmişti. O dönemde piyasaya sızan bilgilerde Yapılandırmada faizinin ise yüzde 10-11 seviyelerinde olacağını söylenmişti. Gelinen noktada ise vadenin daha kısa olacağı öngörülüyor.

Geçen yıl haziran ve temmuz ayında Trabzonspor (#TSPOR), Beşiktaş (#BJKAS) ve Galatasaray (#GSRAY) bankalar ile 2 yılı anapara ödemesiz toplam 5 yıllık borç yapılandırma anlaşması yapmış, Fenerbahçe ise kulüplerin sorununu çözmeyeceği gerekçesiyle söz konusu anlaşmaya imza atmamıştı. Öte yandan bankacıların verdiği bilgiye göre, üzerinde çalışılan yeni vade uzatımında 4 kulüp için de geçerli olacak ve geçen yılki anlaşma rafa kalkacak.

 

Kaynak: buyukseo.com

Spor