Birleşmiş Milletler’den İngiltere’ye nükleer silah tepkisi: Taahhütlere uyulmuyor

Birleşmiş Milletler’den İngiltere’ye nükleer silah tepkisi: Taahhütlere uyulmuyor

İngiltere’nin nükleer silah stokunu artırdığı yönündeki duyurusunun ardından bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler, İngiltere’ye “taahhütlere uymadığı” gerekçesiyle tepki gösterdi.

Birleşmiş Milletler'den İngiltere'ye nükleer silah tepkisi: Taahhütlere uyulmuyor

Birleşmiş Milletler (BM), İngiltere’nin nükleer silah stokunu artırdığı yönündeki duyurusunu, bu konudaki “taahhütlere uymadığı” gerekçesiyle eleştirdi.

AA’da yer alan habere göre, BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, New York’ta gazetecilere yaptığı basın açıklamada, “İngiltere’nin bu açıklaması 2010 Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması Gözden Geçirme Konferansı’nda alınan kararlar kapsamındaki yükümlülüklerle tutarsızlık oluşturmaktadır” ifadesini kullandı.

Dujarric, “2010 yılındaki Gözden Geçirme Konferansı ayrıca her tür nükleer silahın küresel stokunun kapsamlı bir şekilde azaltılmasına yönelik hızlı eylem çağrısında bulunuyor” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, 16 Mart’ta yaptığı açıklamada, Londra’nın nükleer silah stokunun artırılması kararının “değişen koşullar ve değişen tehditler” sonucunda gerçekleştiğini duyurmuştu.

Kaynak: digerblog.com

Genel Kültür