Bahar alerjisi için 10 tavsiye

Bahar alerjisi için 10 tavsiye

Bahar aylarında polenlerin artması, özellikle alerjik yapıdaki pek çok kişiyi etkiliyor. “Saman nezlesi” olarak da bilinen “bahar alerjisi”, toplumda her 3 kişiden birinde görülüyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Güngör Ateş, bahar alerjilerinden korunmak için 10 öneride bulundu.

Alerji yıl boyunca da sürebilir

Alerjik hastalıkların görülme sıklığı, özellikle bahar aylarında artar. Bu durum, bitkilerin erkek üreme yapıları olan polenlerin miktarındaki artış ile ilişkilidir. Polenler, tozlaşarak havaya karışır ve rüzgarla taşınma sırasında; saç, cilt, ağız, burun, göz ve alt solunum yolları aracılığıyla alerjik bünyeli kişileri etkiler. Sıklıkla; çimen polenleri, ağaç polenleri, hububat ve yabancı ot polenleri kişide alerjiye neden olur. Rüzgarlı havalarda polenler havaya daha çok dağıldığı için şikayetler de artar. Alerjik reaksiyonlar mevsimsel olabileceği gibi yıl boyu da sürebilir.

Ev içi alerjileri de olabilir

Polen alerjileri genellikle bahar aylarında olduğu gini ev ortamında da; ev tozu, küf ve hayvan tüyüne bağlı alerjiler yıl boyu süren şikayetlere yol açabilir. Eğer alerjik reaksiyon gözlerde meydana gelirse buna alerjik konjonktivit, burunda meydana gelirse saman nezlesi (bahar nezlesi ya da alerjik rinit), akciğerde meydana gelirse buna da mevsimsel astım adı verilir. Hangi organ etkilendiyse şikayetler de ona göre değişir. Mevsimsel olduğu kadar yıl boyunca da sürebilir.

Bahar alerjisi belirtileri…

– Hapşırma

– Burun tıkanıklığı

– Burunda su gibi akıntı

– Gözlerde kaşıntı, sulanma (konjonktivit)

– Burunda, damakta ve boğazda kaşıntı

– Öksürük

– Hırıltı

– Nefes darlığı

– Göğüste tıkanma ve baskı hissi

Bahar alerjisinden korunmak için 10 öneri

Polenlerle olan teması en aza indirecek kişisel önlemlerin alınmasıdır. Tüm temas önlemleri alınmasına rağmen yakınması olanların uygun tıbbi tedaviyi almaları çok önemlidir. Polen alerjisi olan kişilerin, özellikle bahar aylarında aşağıdaki önlemlere dikkat etmeleri şikayetleri azaltacaktır

– Sabahın erken saatleri polenlerin havada en fazla bulunduğu saatlerdir. Bu saatlerde, duyarlı kişilerin dışarı çıkmaması önerilir. Eğer çıkacaklarsa da maske takmaları gerekir.

– Dışarıda gözlük, şapka ve gerekli ise maske kullanılmalıdır. Eve gelindiğinde saçlar yıkanmalıdır.

– Dışardan eve gelindiğinde giysiler değiştirilmelidir.

– Bahar aylarında araba kullanırken camların kapalı olmasına özen gösterilmeli, hava değişiminin sağlanması için polen filtreli klima kullanılmalıdır.

– Ev içerisinde bitkiler varsa dışarı çıkarılmalıdır.

– Rüzgarlı havalarda ve sabah erken saatlerde evde camlar açılmamalıdır.

– Polenlerin yoğun olduğu zamanlarda açık havada egzersiz ve spordan kaçınılmalıdır.

– Evde ve ofiste polen tutan klimalar kullanılmalı, filtresi sık sık değiştirilmeli veya temizlenmelidir.

– Çim biçmekten kaçınılmalı ya da işlem sırasında maske kullanılmalıdır.

– Bir doktora danışarak bahar nezlesi, astım ve oluşabilecek diğer hastalıklar hakkında bilgi alınmalıdır. Doktor gerekli gördüyse verilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Kaynak: serbestgundem.com

Sağlık