Avrupa Birliği’den İngiltere hamlesi: AB, İngiltere’ye vergi muafiyeti davası açtı

Avrupa Birliği’den İngiltere hamlesi: AB, İngiltere’ye vergi muafiyeti davası açtı

Avrupa Birliği (AB), İngiltere’yi Cebelitarık’ta yasa dışı bulunan vergi muafiyetlerini tahsil etmediği gerekçesiyle mahkemeye verdi.

Avrupa Birliği'den İngiltere hamlesi: AB, İngiltere’ye vergi muafiyeti davası açtı

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, İngiliz denizaşırı toprağı olan Cebelitarık’ta şirketlere sağlanan yaklaşık 100 milyon avroluk vergi muafiyetlerinin tahsil edilmemesi nedeniyle Avrupa Adalet Divanı’nda yasal süreç başlatıldığı açıklandı.

AA’nın aktardığına göre, açıklamada, Cebelitarık’taki söz konusu kurumlar vergisi muafiyetlerinin İngiltere’nin AB üyesi olduğu 2011-2013 yıllarını kapsadığı belirtilerek, AB Komisyonu’nun 2018 yılında bu uygulamayı kamu destek kurallarına aykırı bularak faydalananlardan tahsil edilmesi kararı aldığı kaydedildi.

AB’nin 2019 yılında Cebelitarık yetkililerine karar hakkında bilgilendirme yaptığı ifade edilen açıklamada, tahsilatın hızlı yapılması gerektiğine dikkat çekildiği de bildirildi.

KAMU DESTEĞİNİ BELİRLEME YETKİSİ AB’NİN GÖREV ALANINA GİRİYOR

Açıklamada, üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen tahsilatın sadece küçük bir kısmı yapıldığı için yasal süreç başlatıldığı aktarıldı.

AB üyesi ülkelerin kamu desteklemelerini ne şekilde sağlayacaklarını belirleme yetkisi AB Komisyonu’nun görev alanına giriyor.

AB ülkeleri, kamu desteklemelerini ve vergi muafiyetlerini sadece rekabete zarar vermeyecek şekilde ve kamu yararına uygun durumlarda kullanabiliyor

Kaynak: dunyaguncel.com

Genel Kültür