Arsenal Kulübünün Tarihi İlgileri Üzerine Çekiyor

Arsenal Kulübünün Tarihi İlgileri Üzerine Çekiyor

Arsenal Kulübünün Tarihi İlgileri Üzerine Çekiyor

İngiltere’nin köklü takımlarından olan Arsenal kulübünün tarihi ilgileri üzerine çekiyor ve birçok kişi takımın tarihini merak ediyor. İngiltere’de ve dünyada yer alan futbol kulüpleri arasında Een büyüklerden biri olan Arsenal, Britanya adasının en köklü ve tarihi birçok başarıyla dolu bir kulüp olarak bilinmektedir. Bununla birlikte en büyük İngiliz kulüpleri sorulduğunda mutlaka birçok kişi Arsenal takımının ismine de yer verecektir.

Çok prestijli ve birçok başarıyı elde etmiş bir kulüp olarak Arsenal tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Futbolun beşiği olarak kabul edilen İngiltere’de Arsenal takımının kuruluş dönemi ile ilgili bilgilere sahip olmayı istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Arsenal Kaç Yılında Kuruldu?

Birçok kişi tarafından Arsenal kaç yılında kuruldu diye tapunun kuruluş tarihi merak edilmektedir. Arsenal takımı 1900’lü senelerden önce İngiltere’de kurulmuştur. En köklü kulüplerden biri olarak İngiltere Premier Ligi’nde boy gösteren bu kulübün tarihi incelendiğinde farklı bir hikaye ortaya çıkmaktadır. Arsenal kelimesi Türkçeye çevrildiğinde cephanelik manasına gelmektedir. Birçok bilgisayar oyunlarında Arsenal adı verilen bazı binalara rastlamak mümkündür. 1880’li yılların İngiltere’sinde cephane işçileri tarafından oluşan bir grubun kurduğu bir takımdır. Takım kuran kişilerin cephane işçilerinden oluşması nedeniyle İngilizce’de cephane anlamına gelen Arsenal adı takıma verilmiştir. Bu cephane işçilerinin Woolwich atlı bölgede bir araya gelerek kurduğu bu takım ilk önce Dial Square adıyla anılmıştır. Arsenal takımını 1886 yılında kurulmasından bu yana yaklaşık 140 sene geride kalmıştır. Takımın kuruluş evresini tamamlamasının ardından takımın yeni ismi Royal Arsenal olarak değiştirilmiştir. 1891 yılına gelindiğinde ise Woolwich Arsenal olarak adını değiştirdikten sonra profesyonel lige geçiş yapmıştır. Böylece takım bugünkü haline daha da yakın bir hal almıştır.

Cephane işçileri tarafından yönetilen Arsenal sonraki dönemlerde birçok yer değişikliği yapmış ve bu sebeple iflas etmenin eşiğine gelmiştir. 1910 senesine gelindiğinde Henry Norris takımı satın almıştır. Böylece kısa süre içerisinde takım tekrar eski gücünü kazanmıştır. Böylece takımın bugünkü adı olan Arsenal bu şekilde varlığını sürdürmeye devam etmiştir. Takımın başkanı olan Enos Stanley halen bu görevi aktif olarak sürdürmektedir. Enos Stanley aynı zamanda Stan Kroenke ismi ile de bilinmektedir. Bunun dışında uzun yıllar boyunca Arsen Wenger takımın teknik direktörlüğüne yapmıştır. Usta teknik direktörün bu görevi bırakmasının ardından takıma Arsenal’de uzun yıllar forma giymiş olan eski futbolcusu Mikel Arteta teknik direktörlük yapmaktadır. Kuzey Londra ekibi olan Arsenal maçlarını Londra’da yer alan Emirates Stadyumu’nda yapmaktadır.

Arsenal’in Sahibi Kim?

Birçok kişi tarafından Arsenal’in sahibi kim sorusu sorulmaktadır. Kulübün sahibi incelendiğinde en büyük hisseler olarak kulübün başkanı Enos Stanley yani Stan Kroenke’dir. Amerikalı iş adamı 9,25 milyar dolar gibi devasa bir servete sahiptir. Takımın %28.8 oranında hissesi kendisine aittir. Bunun dışında kulüpte hisseleri bulunan kişiler arasında Rus milyarder Alisher Usmanov da bulunmaktadır. Aynı zamanda Londra’da hayatını devam ettiren dünyaca ünlü Finans uzmanı Farhad Moshiri‘nin kurucu ortak olduğu Red & White Securities firması da Arsenal takımının hissedarları arasında yer almaktadır. Hem İngiltere’de hem de Avrupa’da çok sayıda kupayı kazanan ve müzesine götüren Arsenal ilk kurulduğu dönemdeki cephane işçileri tarafından verilen The Gunners (Topçular) ismi ile anılmaktadır. Takım aynı zamanda The Red Army (Kızılordu) adıyla da bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca başarılı ve görkemli günlerinden uzak kalan Arsenal 2022-2023 sezonuna harika bir giriş yaparak gösterdiği başarılı performans ile liderliğini korumaktadır. Arsenal ile ilgili spor bahislerine ulaşmak istiyorsanız bunun için Joybet size en geniş seçenekleri sunmaktadır.

Spor