Arama Motoru Optimizasyonu Danışmanı Nedir

Arama Motoru Optimizasyonu Danışmanı Nedir

Arama Motoru Optimizasyonu Danışmanı Nedir?

Arama motoru optimizasyonu ya da bir diğer ismi ile SEO, internet sayfaları için yapılan çalışmaların tümüne verilmekte olan isimdir. Arama motoru optimizasyonu nedir sorusuna verilecek olan cevaplar arasında ilk sırada arama motoru araştırmalarında sayfanın öne çıkarılmasıdır. Arama motorundan yapılan aramalar sonucunda yüzlerce sayfa ekrana düşmektedir. Bu sayfaların sıralaması, öne çıkarıcılığı olmak üzere her biri birbirinden farklıdır. Bu doğrultuda bir internet sayfasının öne çıkması için o sayfanın SEO çalışması tam anlamı ile tamamlanmış olması gerekmektedir. SEO çalışmaları genel anlamda 3 adet adımdan oluşan çalışmalardır. Bu çalışmalar ise sayfanın kurulumu tamamlanmadan önce, kurulum tamamlandıktan sonra ve son olarak da kurulum sonrası yapılan çalışmalardır.

SEO Çalışmalarının Adımları

3 adımda tamamlanmakta olan SEO çalışmaları ilk olarak teknik SEO çalışmaları ile başlar. Bu çalışmalar sayfa kurulumu yapılmadan önce sayfanın kodlamasını, yazılımını, hız seviyesini ölçmeye yarayan çalışmalardır. Sayfa tamamı ile kurulup web sitesinde yerini aldırmadan önce bu çalışmaların düzenli bir şekilde yapılıp, bir hata halinde de düzenleme yapılması gerekmektedir. Daha sonrasında ise yapılan site içi SEO çalışmalarında sitenin tamamı ile arama motorlarına uygun halde yer aldırılmasını sağlar. Bu çalışmalarda sayfa içeriği tamamı ile en ince detayına kadar incelenir ve bu inceleme üzerine de kullanıcı ile kavuşturulur. Ayrıca site içi SEO çalışmalarında saya hızının optimize edilmesi, başlık ve alt başlıkların düzenlenmesi de yapılır. Son olarak yapılan site dışı SEO çalışmalarında da sitenin diğer internet siteleri ile beraber olan rekabetleri gözlemlenir. Bu çalışmalarda serp sonuçlarında elde edilmesi de sağlanır.

Dünya Üzerinde Kullanımı Yaygın Olan Arama Motoru Hangisidir?

Dünya üzerinde birçok arama motor kullanılmaktadır. Bu arama motorları arasında en çok kullanılmakta olan arama motoru ise Google’dir. Google, Dünya üzerinde %76’lık bir dilim ile en çok kullanıma sahip olan bir arama motorudur. Aynı zamanda en çok kullanılan arama motoru olmasının yanı sıra popülaritesi açısından da oldukça yüksek seviyede olan bir arama motorudur. Google, 2005 yılında kullanıcı sayısında rekor kırmış olan bir arama motorudur.

Teknoloji