Antep Fıstığı Nereden Alınır

Antep Fıstığı Nereden Alınır

Ülkemizde yaş ben fıstık yetiştiriciliği yaygındır. Daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilen taze Antep fıstığı gelişen şartlarla birlikte neredeyse her marketten temin edilebiliyor. Faydaları bitmek bilmeyen Antep fıstığı insanların aklına doğal olarak nereden alınacağı sorusunu da beraberinde getiriyor. Her ürünü yetiştirildiği yerden almak elbette daha iyidir. Bu yüzden taze Antep fıstığı almak isterseniz Gaziantep ili ve çevresine giderek istediğiniz kadar alabilirsiniz. Ancak şunu da unutmamalıyız ki en basitinden bir kuruyemişçiye bile dalından ürünler gelebiliyor. Şartlar her şeye uygun ve çoğu şey elimizin altında. Bu da şu anda bulunduğumuz çağın avantajlarından biri olmaktadır artık.

Taze antep fıstığı fiyat değişkenliği nedir?

Fiyat itibarıyla yaş ben fıstık biraz maliyetlidir bunun nedeni ise yetiştirilme imkanından kaynaklanıyor. Birçok çeşiti vardır ve çoğu birbirinden farklı fiyatlara satılır. Şimdi bu fiyat değişkenliğini inceleyelim:

Gaziantep kavrulmuş antep fıstığı ortalama 70-80 tl gibi bir fiyata satılıyor.Siirt fıstığı 90 tl olan fiyatıyla diğerlerinden biraz daha maliyetli oluyor. Ancak bu fiyatlar satın alınan yere göre değişiklik gösteriyor elbette.

Yaş Ben Fıstık Kalitesi nasıl anlaşılır?

Kuruyemişlerin genelinde yerli ürünleri almak daha iyidir çünkü ithal olan ürünler bazen daha sağlıksız olabiliyor. Taze Antep fıstığında da bu geçerlidir. Yani taze antep fıstığı tüketimini önemsiyorsak ithal ürünlere yönelmemek bizim için daha iyi olacaktır. Antep fıstığı kalitesinin anlaşılmasındaki bir diğer etken ise fiyatıdır. Ucuz ürünler tercih etmek hem sağlığımızı tehdit edebilir hem de kalitesini düşürür. Bu yüzden genel maliyeti neyse o ürünü temin etmek sağlığımız için faydalı olacaktır. Kaliteli kuruyemiş tüketiminde tüketicinin de dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Aldıktan sonra saklama şartlarına dikkat etmek gerekir. Kuru ve hava almayacak kaplarda saklamak ve son kullanma tarihine uygun tüketmeye özen gösterilmelidir. Bu ürünlerin dayanıklılık süresi farklılık gösterebilir. Uzun süre ışık alan kuruyemişler bayatlar ve kalitesi düşer. Bazı durumlarda ısı ve ışık derecesinden zehirlenmeler bile görülebilir. Son olarak unutulmamalıdır ki tüketici pazar hilelerine kanmayıp güvenilir ve kaliteli yerlerden alışveriş yapmalıdır

Genel Kültür