Anoreksiyanın doğal çözümü

Anoreksiyanın doğal çözümü

Anoreksiya Nervoza, özellikle genç kadınlarda görülebilen, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bozukluktur. Çok kilo almaktan korkar ve kendini hep çok kilolu hisseder. Bu hastalığın belirtileri; çevresel nedenlerden dolayı yemek yememeyi tercih eder, kısa vadede çok kilo kaybetme söz konusudur ve zorla yediği halde sürekli yediğini çıkarır. Sorunların çözülmesiyle birlikte yeme sorunları da ortadan kalkar; ancak bu evre içerisinde ciddi ve kalıcı sorunlar yaşayabilirler. Tedavi gerktiren zor bir hastalıktır. Bu hastalıktan kurtulmak isteyip de tedavi istemeyen kişilerin de doğal yöntemle bunu başarabilirler.

Anoreksiya için bitkisel çözümler

Psikolojik tedavilerin yanı sıra iştahsızlık ve buna ilişkin belirtilerin tedavisi için bazı besinler ve bitkilerden faydalanılabilir.

Elma; her gün bir adet elma tüketilmesi sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

Zencefil; zencefil iştahın açılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Biraz kaya tuzu ile birlikte zencefil karıştırılır. Bu karışım her gün düzenli olarak alındığında midenin rahatlamasına yardımcı olurken aynı zamanda iştah uyarıcıdır.

Portakal suyu; Portakal suyu da tüketilmesi önerilen besinlerden biridir. Yapılması gereken tek şey gün boyunca her iki saatte bir bardak portakal suyu tüketilmesidir. Bu işleme 2 ya da 3 gün düzenli olarak devam edildiğinde sindirim sistemi gelişir. Besinler daha düzgün ve kolay sindirilir.

Limon; limon suyu da yeme bozukluklarında önerilen çözümlerden biridir. Vücut sisteminin temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda iştahı artırır. Bir adet limon sıkılarak bir bardak ılık su ve bir tutam tuz ile karıştırılır. Bu karışım her sabah tüketilebilir. Sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Limon suyu ile biraz zencefil suyu karıştırılarak da tüketilebilir.

Sarımsak; 3 ya da 4 diş sarımsak her gün düzenli olarak tüketilebilir. Çiğ sarımsak tüketilebileceği gibi yemeklere ve salatalara da sarımsak eklenebilir. Sarımsak da vücut sisteminin temizlenmesine yardımcı olur. Sindirim enzimlerini artırır.

Ekşi üzüm; iştahın artırılması için önerilen besinler arasında ekşi üzüm de vardır. En az 3 hafta boyunca düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

Sıcak su; anoreksiya durumunda en basit çözümlerden biridir. Sindirim sisteminin temizlenmesine yardımcı olurken iştahı artırır. Özellikle sıcak su tüketilmesi önerilir.

Nane; iştahın artırılması için nane de önerilen çözümlerden biridir. 2 kaşık nane suyu tüketilmesi yemek ye isteğinin artmasına yardımcı olacaktır.

Ananas; özellikle kahvaltıda düzenli olarak ananas tüketilmesi de yemek yeme isteğinin artmasına yardımcı olabilir.

Kaynak: bublogcu.com

Sağlık